Μέσω διαδικτύου και μάλιστα με πλήρη αθλητικό ρεπορτάζ - Panos Thrakiotis|: | ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ στο YOUTUBE
ΔΗΜΟΥΤΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
HOME

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Δόξα Δράμας 2-1

0 σχόλια
Μία πολύ σημαντική, σε πολλά επίπεδα, νίκη σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας. Σημαντική διότι η ομάδα είχε ανάγκη τους τρεις βαθμούς για ανέβει βαθμολογικά και ψυχολογικά, γεγονός που εκ των πραγμάτων δημιουργεί πίεση και άγχος. Σημαντική διότι είναι από τις νίκες που έχουν ειδικό βάρος και σε ανεβάζουν επίπεδο ως ομάδα προσφέροντας παράλληλα πολύτιμη εμπειρία και παραστάσεις, συστατικά απαραίτητα για την πορεία στην απαιτητική και ιδιαίτερη Γ' Εθνική Κατηγορία.
Το παιχνίδι διεξήχθη κατά το πρώτο ημίχρονο υπό βροχή η οποία ξεκίνησε δεκαπέντε λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, γεγονός που επιβάρυνε ακόμη περισσότερο τον αγωνιστικό χώρο που ήταν ήδη σε κακή κατάσταση εξαιτίας των έντονων βροχοπτώσεων των τελευταίων ημερών στην Αλεξανδρούπολη.
Παρόλα αυτά οι παίκτες μας μπήκαν δυνατά και με πάθος στο παιχνίδι χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό. Η Δόξα δημιούργησε και αυτή μία ευκαιρία με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή που μπλόκαρε ο Φυσέκης. Το σκορ άνοιξε για τον Εθνικό ο Μαμούτ όταν έπειτα από όμορφη προσπάθεια στα αριστερά μπήκε στην περιοχή της Δόξας και πλάσαρε όμορφα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Το δεύτερο γκολ ήρθε έπειτα από έυστοχο χτύπημα πέναλτι του αρχηγού Μιχάλη Φλώρου, ο οποίος αφιέρωσε το γκολ στη σύζυγό του η οποία προφανώς είναι εγκυμονούσα αν συμπεράναμε σωστά από την χαρακτηριστική κίνηση του αρχηγού! Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Αγγελακάκης όταν ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα μέσα στην περιοχή.
Η Δόξα Δράμας όμως κατάφερε να μειώσει σε 2-1 έπειτα από δύο λέπτα (36') με κεφαλιά του Στόϊκου. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παιχνίδι που βασίστηκε κυρίως στη δύναμη αφού ο αγωνιστικός χώρος είχε επιβαρυνθεί αρκετά. Ο Εθνικός κατάφερε όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες με τον Αγγελακάκη και τον Μπαρμπαγιάννη, χωρίς όμως να τις μεταφράσει σε ένα γκολ. Στα τελευταία είκοσι λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση αλλά δεν έιχαν καθαρές ευκαιρίες για το γκολ και έτσι το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Στο Στάδιο Φώτης Κοσμάς βρέθηκαν περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου που αψίφησαν τις καιρικές συνθήκες και στήριξαν την ομάδα μας. Η διοίκηση και οι παίκτες του Εθνικού θα ήθελε να τους ευχαριστήσει θερμά. Ανάμεσά τους και περίπου 40 φίλοι της Δόξας που έδωσαν και αυτοί το δικό τους χρώμα στην ατμόσφαιρα της αναμέτρησης.
Πλέον ο Εθνικός κέρδισε δύο θέσεις στην βαθμολογία και βρίσκεται στη 10η με 12 βαθμούς. Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή 14 Δεκεμβρίου στα Γιαννιτσά απέναντι στην Αναγέννηση.