Μέσω διαδικτύου και μάλιστα με πλήρη αθλητικό ρεπορτάζ - Panos Thrakiotis|: | ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ στο YOUTUBE
ΔΗΜΟΥΤΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
HOME

Απο τις Άλπεις.... στην κόλαση

0 σχόλια
Σ' έναν αγώνα θρίλερ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε και πήρε την πρόκριση στο «χρυσό σετ» και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των «16» του Challenge Cup.
Το κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» σείστηκε στην κυριολεξία μιας και στο πιο κρίσιμο σημείο του «χρυσού σετ», οι φίλαθλοι της ομάδας του Σάκη Μουστακίδη έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Με καθαρό σκορ και με κεκτημένη ταχύτητα η αρμάδα του Σάκη Μουστακίδη καθάρισε το παιχνίδι με 3-0. Όμως αυτό δεν έφτανε... Χρειαζόμασταν και το «Gold set».

Στο 1ο σετ ο Εθνικός είχε το προβάδισμα από την αρχή κάτι που το διατήρησε μέχρι και το τέλος κατακτώντας το με 25-18.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και με τον «7ο παίκτη» δίπλα τους, οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη κατάφεραν να το κατακτήσουν με 26-24 χάρις των Άντριτς, Τσουκ και Δαλακούρα που στα κρίσιμα σημεία είχαν τις λύσεις.

Το 3ο σετ ήταν «περίπατος» για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης, μιας και κατακτήθηκε με 25-19. Ο Ελβετός προπονητής πέρασε στο ματς τους αναπληρωματικούς και έτσι έδωσε την ευκαιρία και στον Σάκη Μουστακίδη να κάνει τις αλλαγές από τον πάγκο. Κιόσης και Μίχαλιε στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και δεν επέτρεψαν στους Ελβετούς να κάνουν το παιχνίδι που είχαν σχεδιάσει. Και έτσι όλα οδηγήθηκαν στο «χρυσό σετ».

Στο 5-5 του χρυσού σετ είχαμε μικρή διακοπή λόγω της κακοκαιρίας με την TV Schönenwerd να ξεφεύγει με 10-12. Ο Άντριτς έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό (13-12) οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν δύο ματς μπολ (13-14, 14-15) τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν και με μπλοκ των Τσουκ και Μίχαλιε στον Ρίσταρντς ο Εθνικός πήρε το σετ και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 12 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Τσουκ 14 (13/25 επ., 1 άσο, 29% υπ. – 24% άριστες), Δαλακούρας Α. 11 (10/16 επ., 1 άσο, 56% υπ. – 40% άριστες), Άντριτς 17 (10/21 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Δαρίδης –λ (75% υπ - 50% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ.), Δημητριάδης, Κασαμπαλής
TV Schönenwerd (Μπούγιαρ): Χόφστεντε 2, Γκίγκερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Σνάιντερ 9 (8/16 επ.), Ρίτσαρντς 20 (18/35 επ.), Γκέρμπερ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χάεγκιν 4 (4/10 επ.), Χέιγκαρντερ –λ (68% υπ. – 59% άριστες) / Έιχορν 3, Λάιερ 2, Εγκενμπέργκερ 1, Φράμε 1, Ντέρβισαν