Μέσω διαδικτύου και μάλιστα με πλήρη αθλητικό ρεπορτάζ - Panos Thrakiotis|: | ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ στο YOUTUBE
ΔΗΜΟΥΤΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
HOME

Έχασε ο Εθνικός αλλά τίποτα δε χάθηκε.....

0 σχόλια
Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης από την ελβετική TV Schönenwerd στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του Challenge Cup.
Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ξεκίνησε μουδιασμένα στο 1ο σετ, σε αντίθεση με τους Ελβετούς που παίξανε ελεύθερα αιφνιδιάζοντας τους Εβρίτες και κατακτώντας το με 25-18 σε 25 λεπτά.
Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν και στο 2ο σετ οι Ελβετοί, με τον Εθνικό να κάνει την ανατροπή προς το τέλος του, παίρνοντας ένα σερί 3 πόντων όπου το 24-20 έγινε 24-23. Στο σημείο εκείνο, η διαιτησία ευνόησε την ομάδα του Μπουζάρ και το σετ πήγε σε ελβετικά χέρια με 25-23 σε 29 λεπτά.
Αλλαγή εικόνας όμως είχαμε στο 3ο σετ, με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να παίρνει από την αρχή μια διαφορά 4 έως 6 πόντων, που ήταν και η μέγιστη, με το σετ να τελειώνει 16-25 (σε 25') υπέρ του Εθνικού.
Τσουκ, Μίχαλιε και Ανέστης Δαλακούρας προσπάθησαν να ανατρέψουν την εικόνα στο 4ο σετ, όμως το στοπ τελικά ήρθε... από την διαιτησία, για την οποία εξέφρασε πολλά παράπονα ο προπονητής της ομάδας.
Ο Σάκης Μουστακίδης σε δήλωση του ανέφερε χαρακτηριστικά: « Δεν είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή της ομάδας μου, έχουμε μερίδιο ευθύνης για την ήττα μας, καθώς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και αγωνιζόμασταν σε ένα δύσκολο γήπεδο. Δεν μας πήγε ο αγώνας όπως θα θέλαμε αλλά και η διαιτησία που είχαμε ήταν άσχημη, κάτι που λίγες φορές έχω συναντήσει στα γήπεδα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργηθεί εκνευρισμός και ένταση. Μια ήττα είναι πάντα καλοδεχούμενη, καθώς τα παθήματα γίνονται μαθήματα, αρκεί να διδαχθούμε από αυτά. Το ερχόμενο Σάββατο έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη και ευελπιστούμε ότι σε 15 μέρες που είναι ο επαναληπτικός αγώνας με την TV Schönenwerd θα έχουμε μια καλή εμφάνιση και με τη βοήθεια του κόσμου μας θα πανηγυρίσουμε την νίκη-πρόκριση».
Ο Εθνικός για να μπορέσει να ανατρέψει αυτό το σκορ θα πρέπει στη ρεβάνς που θα γίνει 19 Νοεμβρίου στις 19.00 να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.
*Οι πόντοι της Σόνερβερντ προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-23, 16-25, 25-23)
 TV Schönenwerd (Μπουζάρ): Χόφστεντ 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ), Γκίγκερ 5 (1/1 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σνίντερ 16 (12/25 επ, 3 άσσοι, 72% υπ - 32% άριστες), Ρίτσαρντς 15 (13/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκέρμπερ 20 (17/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ - 29% άριστες), Χαέγγι 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Χέιμγκαρτνερ (λ, 69% υπ - 40% άριστες), Λίερ, Ειχέρμπεργκερ, Φρέιμ
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 11 (7/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 22 (22/42 επ, 67% υπ - 33% άριστες), Κιόσης 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (5/18 επ, 3 μπλοκ, 56% υπ - 44% άριστες), Άντριτς 7 (7/20 επ) / Δαρίδης (λ, 41% υπ - 18% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/3 επ), Κασαμπαλής.