Μέσω διαδικτύου και μάλιστα με πλήρη αθλητικό ρεπορτάζ - Panos Thrakiotis|: | ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ στο YOUTUBE
HOME

ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ Η ΚΑΒΑΛΑ ΑΝΤΕΞΕ ΜΕ ΔΕΚΑ!!!

0 σχόλια
Μπορεί ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης να μην κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, πρόσφερε όμως μεγάλες συγκινήσεις στους φιλάθλους του, που παρά το κρύο και το ψιλόβροχο που έπεφτε στην Αλεξανδρούπολη βρέθηκαν στο «Φώτης Κοσμάς» για να εμψυχώσει την ομάδα του Νίκου Ουσταμπασίδη.
Ένας αγώνας που.... τα είχε όλα θα λέγαμε... 4 γκολ στην κανονική διάρκεια, 2 γκολ στην παράταση και εξαιρετικές αποκρούσεις των τερματοφυλάκων κατά τη διαδικασία των πέναλτι.

Στο α' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 8' μόλις λεπτό μετά από εκτέλεση πέναλτι, καθώς ο Χάρης Παππάς ανετράπη από τον Μπαρμπαγιάννη. Η απάντηση όμως δεν άργησε από τους παίκτες του Εθνικού καθώς 4 λεπτά αργότερα και μετά από δύο πολύ καλές επεμβάσεις του Αθανασίου, τελικά ο Φλώρος με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μαμούτ κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Καβάλας και να κάνει το 1-1. Ωστόσο, λίγο πριν την λήξη του α' ημιχρόνου η Καβάλα πήρε εκ νέου το προβάδισμα μετά από την ασθενή απόκρουση του Φυσέκη στα πόδια του Γαβριηλίδη και εκείνος από κοντά έκανε το 1-2 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πίεσε για την ισοφάριση και την πέτυχε στο 89' μετά από κεφαλιά του Αγγελακάκη στέλνοντας το ματς στην παράταση, ενώ είχε προηγηθεί και αποβολή του Σταματόπουλου, αφήνοντας την Καβάλα με 10 παίκτες. Οι εξαιρετικές αποκρούσεις του Φυσέκη κατά τη διάρκεια του β' ημιχρόνου ξεσήκωσαν τους φιλάθλους της ομάδας του Εθνικού.

Στην παράταση λοιπόν, η ομάδα του Νίκου Ουσταμπασίδη μπήκε ακόμη πιο δυνατά. Στο 103' ο Κυριζάκης, προσπέρασε 2 παίκτες της Καβάλας, ο Αθανασίου έπεσε για να μπλοκάρει , χωρίς να τα καταφέρει με αποτέλεσμα ο Εθνικός να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά, κάνοντας το 3-2. Η Καβάλα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και πλήρωσε τον Εθνικό με το ίδιο νόμισμα, χάρη στον Γαβριηλίδη που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-3 και έστειλε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και έτσι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-3.