Μέσω διαδικτύου και μάλιστα με πλήρη αθλητικό ρεπορτάζ - Panos Thrakiotis|: | ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ στο YOUTUBE
ΔΗΜΟΥΤΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
HOME

«Πέρασε» και από τις Σέρρες ο Ηρακλής

0 σχόλια

Με τέρματα των Κυριακίδη και Πασά, ο Ηρακλής επικράτησε με 1-2 του Εθνικού Σερρών.

Βάσεις πρόκρισης στους «16» του κυπέλλου έβαλε ο Ηρακλής στις Σέρρες. Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο για περίπου εξήντα λεπτά, παρά το ολοκληρωτικό λίφτινγκ στην ενδεκάδα, οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 1-2 του Εθνικού Σερρών και έφτασαν στους 4 βαθμούς (αύριο διεξάγεται η αναμέτρηση Λεβαδειακός – Πλατανιάς).
Από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Ηρακλής προηγούνταν με 0-2 και για ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Στο δεύτερο όμως ημίχρονο αποφάσισε ο Γρατσάνης να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Αρχικά ανακάλυψε φάουλ του Σμίλτου, στη φάση που μείωσε με απευθείας εκτέλεση ο Τσουβαλτσίδης (μεγάλη ευθύνη του Λαδά).
Στη συνέχεια απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Μπαρτολίνι για ένα απλό φάουλ στην μεσαία γραμμή, ενώ ο Κουρέντας θέλησε να κλέψει λίγο από την δόξα του συναδέρφου του, σηκώνοντας την σημαία σε τετ α τετ του Κάσσου, ο οποίος καλυπτόταν από δύο παίκτες. Το κερασάκι στην διαιτητή τούρτα, έβαλε ο Γρατσάνης, ο οποίος ακύρωσε λίγο πριν το φινάλε καθαρό γκολ του Κάσσου, ανακαλύπτοντας επιθετικό φάουλ. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι και η αποβολή του Κουκόλη στο 81′, ήταν επίσης μία λανθασμένη απόφαση του Γρατσάνη.
Ο Ηρακλής πάντως κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους το 1-2 και πλέον είναι η ομάδα που ορίζει την τύχη της στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, όπου θα αντιμετωπίσει στα Χανιά τον Πλατανιά.